Daudz dzimumzīmju palēnina cilvēka novecošanos

Dzimumzīmju skaits varētu norādīt, cik ātri cilvēka ķermenis noveco, teikts britu zinātnieku pētījumā.

Londonas karaļa koledžas zinātnieki salīdzinājuši galveno DNS, kas atbild par novecošanos, ar dzimumzīmju skaitu 1800 dvīņiem.

Viņi atklājuši, ka, jo vairāk cilvēkam dzimumzīmju, jo vairāk iespēju, ka viņu DNS būs nepieciešamās īpašības cīnīties ar novecošanu.

Pētījums, kas publicēts žurnālā “Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention” (“Vēža epidemioloģijas biomarķieri un novēršana”), apstiprina saikni starp lielu dzimumzīmju skaitu un risku saslimt ar ādas vēzi.

Dzimumzīmes rodas bērnībā un, sākoties pusmūžam, lēnām izzūd. Ja tādu ir daudz, tās var paaugstināt risku saslimt ar retu ādas vēža formu – melanomu. Dzimumzīmju skaits un izmērs dažādiem cilvēkiem var būtiski atšķirties.

Vidējais dzimumzīmju skaits cilvēkiem ar baltu ādas krāsu ir 30, taču dažiem cilvēkiem var būt pat 400. Šādu lielu atšķirību iemesli nav zināmi, tāpat kā dzimumzīmju funkcijas.

Tā kā cilvēkam, kļūstot vecākam, dzimumzīmes izzūd, zinātnieki nolēma izpētīt sakarības starp dzimumzīmju skaitu un telomēra garumu šūnās, kas ir labs novecošanas pakāpes uzrādītājs tādos orgānos kā sirds, kā arī muskuļos, kaulos un artērijās.

Telomēri, kas, cilvēkam novecojot, kļūst īsāki, ir DNS kopumi, kas atrodas hromosomu galos visās šūnās un palīdz aizsargāt, stabilizēt un reproducēt hromosomu galus. Tos salīdzina ar kurpju šņoru plastikāta galiem, jo tie novērš hromosomu galu nodilšanu un salipšanu kopā.

Pētījumā atklājies, ka cilvēkiem ar vairāk nekā 100 dzimumzīmēm ir garāki telomēri nekā tiem, kuriem ir 25 vai mazāk dzimumzīmju. Šī atšķirība sastāda sešus līdz septiņus novecošanas gadus.

“Šī pētījuma rezultāti ir ļoti satraucoši, jo pierāda, ka cilvēki, kuriem ir nedaudz lielāka iespēja saslimt ar melanomu, noveco lēnāk,” sacīja galvenā pētniece Veronika Batēla. “Tas varētu norādīt uz mazāku jutīgumu pret tādām ar novecošanu saistītām slimībām, kā sirds slimības un osteoporoze. Tomēr nepieciešami turpmāki pētījumi, lai apstiprinātu šos atklājumus.”

“Tas, protams, ir interesants atklājums un ir pelnījis dziļāku izpēti, tomēr cilvēkiem jāzina, ka liels dzimumzīmju skaits paaugstina risku saslimt ar ādas vēzi,” brīdināja doktore Keta Ārnija no Lielbritānijas vēža izpētes centra. “Īpaši svarīgi ir uzmanīgi baudīt sauli, jo vairāk, ja jums ir daudz dzimumzīmju vai jūs viegli apdegat.”

http://atverts.lv/privatadzive/attiecibas/article.php?id=50225

Nu var jau būt ka tā ir tomēr nevar spriest. Man arī protams ir dzimumzīmes. Bet es arī gribētu uzzināt priekškam mums tādas ir, un kādas funkcijas veic(ja veic).

Advertisements

2 komentāri »

  1. airpressure said

    Man ir daudz dzimumzimju.. tas par to vezi mani neiepriecinaaja, bet visp butu interesanti uzzinaat kaapeec taas rodas un kapec domatas.. neesmu speciali intereseejies, bet dereetu..

  2. medutinjsh :D said

    baigi baigi…palaiset medicinas literaturu 😀 labb…prasiet mann 🙂

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: